Konvektori

Konvektor

Kod grejanja konvektorima, vazduh kroz prostoriju procirkuliše nekoliko puta više, nego kod klasičnog grejanja radijatorima, pri čemu se prostorija zagreje mnogo brže.

Zagrevanje prostorije se oseti veoma brzo nakon otvaranja ventila. Kako se to postiže?
Konvektor se sastoji od konvektorskog grejnog tela i maske. Hladan vazduh ulazi kroz otvor na donjoj strani maske. Konvektorsko grejno telo je postavljeno horizontalno, u donjem delu maske i direktno zagreva vazduh, koji se usled razlike u temperaturi u masci i prostoriji, penje i izlazi kroz gornji otvor. Taj ciklus se stalno ponavlja.


Od visine parapeta, odnosno od visine konvektorske maske, zavisi odavanje toplote. Maska konvektora ima osobinu, tj. efekat „dimnjaka“, tako da je strujanje vazduha intnzivnije, ukoliko maska iznad konvektorskog grejnog tela ima veću visinu.
Usled konvekcije, tj. strujanja vazduha, dolazi do ravnomernije raspodele toplote u prostoriji koja se greje, nego kod grejanja radijatorima.
Kao grejni medijum za konvektorsko grejno telo se koriste topla voda i suvozasićena vodena para.
Maska konvektora, odnosno kućište konvektora, može biti izrađena od bakelita, klirita, univera, lesonita, aluminijuma ili od čeličnog lima, koji se najčešće primenjuje. U slučaju kada se koristi čelični lim, maska se plastificira u boju po želji kupca.

Konvektori se izvanredno uklapaju u ambijent moderno opremljenih stanova, poslovnih prostorija, hotela, holova i čekaonica na aerodromima, autobuskim i železničkim stanicama, škola, obdaništa, tržnih centara, samoposluga.
Podna (soklasta) konvektorska grejna tela se sve češće koriste, pošto je dokazano da im je dobro dejstvo grejanja, pogotovu na velike staklene površine (balkonska vrata), gde sprečavaju pojavu kondenzacije vazduha.
Konvektori zbog svog dizajna, ravnomernog i kvalitetnog grejanja, jednostavne ugradnje, rukovanja i održavanja, nalaze sve veću primenu.